Dzirnavu iela 34a-8,
Rīga LV-1010, Latvija
Tālrunis: 67503730
Fakss: 67503729
e-pasts: iac@latnet.lv
Katrs rīts sniedz mums iespēju būt citādiem, nekā mēs bijām vakar,
tas sniedz mums izdevību būt labākiem, nekā mēs bijām vakar,
tas sniedz mums izaicinājumu sevi pāraugt, sevi pilnveidot un sevi pārspēt.
/V.Vīķe – Freiberga/
Iepriekš īstenotie projekti » Dzīvot Latvijā - 3
Kopš 2012.gada decembra Izglītības attīstības centrs īsteno projektu "Dzīvot Latvijā 3". Šis ir jau ceturtais IAC projekts Eiropas Trešo valstu valsts piederīgo integrācijas fonda projektu programmu ietvaros, tajā IAC trešo valstu valstspiederīgajiem, kuri nesen pārcēlušies uz dzīvi Latvijā, piedāvā integrācijas programmu par valsti, iedzīvotājiem, politisko, sociālo, saimniecisko un kultūras dzīvi. Projekta laikā tiks īstenota mācību un praktiskās aktivitātes, interešu klubi - ekskursijas, latviešu valodas atbalsta grupas utml. pasākumi - par tiem turpmāk lasiet šajā sadaļā.
Iesakām noderīgu informāciju latviešu, krievu un angļu valodās trešo valstu valstspiederīgajiem meklēt www.dzivotlatvija.eu .
Projekta dalībnieces Katjas atsauksme par projektu un tajā īstenotajiem pasākumiem.
Jūnijā esam noslēguši 2013.gada projekta "Dzīvot Latvijā - 3" aktivitātes. Lielais projekta noslēguma pasākums notika 5.jūnijā Rojā. Lai arī sākotnēji Kurzemes līča piekraste tveices nogurdinātos rīdziniekus pārsteidza ar atsvaidzinoši vēsu gaisu, diena Rojā un tās tuvumā izvērtās ļoti kolorīta, interesanta, emocionāli un fiziskai silta un jauka. Par to milzīgs paldies sakām pasākuma organizatorei Zintai Valdmanei un viņas komandai, kas spēja profesionāli, atvērti un sirsnīgi iepazīstināt un 7 atvēlēto stundu laikā parādīt dzīvi Rojā. Izsenis Rojas iedzīvotāju pamatnodarbošanās ir bijusi saistīta ar jūru, zvejniecību un zivju pārstrādi – viesošanās jūrnieka Oskara sētā un svaigi kūpinātu zivju degustācija, kā arī zvejniecības un zivju pārstrādes nianšu izzināšana radīja lielu interesi. Vai protat sasiet mīlestības mezglu? – mūs uzrunāja Rojas muzeja darbinieces, kas pārtapušas atšķirīgos laikos dzīvojošu rojinieču tēlos un iesaistīja mūs senlaicīgo muzeja eksponātu pielietošanas vēstures kopīgā noskaidrošanā. Tā uzzinājām vairāk arī par šīs apdzīvotās vietas iedzīvotāju dzīvesstilu vēstures posmos.
Bez Rojas galvenās dabas bagātības – jūras un pludmales, šī vieta spēj piesaistīt ar savu bagātīgi organizēto kultūras dzīvi, kurā aktīvi iesaistās vietējie iedzīvotāji. Padies Kultūras centra vadītājai Dacei Brokai un mūzikas/mākslas skolas vadītājam Jānim Kivilam par ieguldīto laiku un enerģiju. Foto
Maijā projekta "Dzīvot Latvijā - 3"programmas ietvaros teorētiski un praktiski apgūstam tēmu "Latvijas vēsture, kultūra un tradīcijas". 16.un 17. maijā dalībnieki apmeklēja semināru IAC telpās, bet praktiski pētīja šo tēmu, dodoties uz izstādi "Latviešu mākslinieki trimdā" izstāžu zālē "Arsenāls" un ekskursijā pa Rīgas centru. Ekskursija noslēdzās ar Rīgas skatu vērošanu Pētera baznīcas tornī Vecrīgā. Pēc semināra dalībnieki atzīst, ka: Īpaši interesanti un izzinoši bija uzzināt par senajām baltu zīmēm. Ziņas par Latvijas vēsturi rosina uzzināt to vairāk; Paldies par uzskates līdzekļiem, par grāmatu „Latviešu virtuve”; Ļoti pārdomāts stāsts par Latvijas vēsturi, ko tādu vēl nebiju dzirdējusi; Psiholoģiskais ieskats par pašvērtējumu un brīvības sajūtas iegūšanu; Daudz informācijas par Latvijas vēsturi un kultūru. Viss tika pasniegts spēles formā un nebija laika garlaikoties; Pateicos par informāciju, kuru nebūtu varēšu atrast internetā. Arī ieinteresēja interesanti fakti un stāstītāju personiskais viedoklis; Paldies par informāciju, kuru pielietosim turpmākajā dzīvē Latvijā, izzinošā informācija kura kalpo kā tramplīns, lai turpinātu mācīties Latvijas vēsturi. Projekts tuvojas noslēgumam, un atlikušas vēl nodarbības latviešu valodas klubā pirmdienās, kā arī noslēguma pasākums - interešu klubs Rojā 5.jūnijā, uz kuru aicināsim projekta dalībniekus ar ģimenēm, projekta organizatorus. Cerēsim uz brīnišķīgu laiku Kurzemes jūrmalā!
Aprīlī projektā notikuši divi pasākumi: seminārs par Latvijas valsts darbības pamatiem un trešais interešu klubs Viļķenē.
11. un 12.aprīlī projekta dalībnieki pulcējās uz semināru, kura tēma bija "Latvijas valsts darbības pamatprincipi". Šīs tēmas ietvaros tika izskatīti galvenie valstiskuma idejas aizsākuma, valsts dibināšanas un atjaunošanas fakti un pamati, kā arī citi vēsturiski un politiski jautājumi, kas nozīmīgi Latvijas valsts pastāvēšanai. Semināra praktiskajā daļā dalībnieki apmeklēja Latvijas Bankas Apmeklētāju centru "Naudas pasaule". Šeit bija iespēja uzzināt visu par naudu, arī Latvijas ekonomiku un nacionālās valūtas politiku.
Savukārt, gaidot pavasari, 18.aprīlī devāmies uz Latvijas laukiem - Viļķeni, lai iepazītu, kā, atšķirībā no Rīgas, dzīve norit nelielā ciemā, kā darbojas pašvaldība un skola, un kādas iespējas un aktivitātes sniedz pavasaris Latvijas laukos. Ar lielu interesi iebraucēji ieklausījās un uzdeva jautājumus Viļķenes pagasta pārvaldes vadītājam Ilmāram Dzenim, Baumaņu Kārļa Viļķenes pamatskolas direktore Ilze Ādamsone ieinteresēja gan par nelielo skolu un tās priekšrocībām, gan par novada vēsturiskajām lietām, izrādot viesiem pašu izveidoto muzeju. Brīnišķīga diena, kurā bija iespēja gan ieurbt un nogaršot svaigas bērza sulas, gan pagatavot un izvietot kokos ap skolu putnu būrus strazdiem. Rosība šajā dienā piepildīja Viļķenes skolas pagalmu un apkārtni. Svaigais pavasara lauku gaiss un vietējo cilvēku ieinteresētība atbraucējus pilnībā apbūra. Sakām mīļu paldies katram, kurš rūpējās, lai mēs visi kopā justos labi!
Līdz projekta beigām ar dalībniekiem tiekamies vēl 4.moduļa seminārā par Latvijas vēsturi, kultūru un tradīcijām 16.un 17.maijā. Noslēdzošajā interešu klubā Rojā 5.jūnijā ceram uz sauli un labu laiku!
13.martā Gulbenē notika projekta "Dzīvot Latvijā - 3" otrais interešu klubs. Tajā projekta dalībnieki vairāk uzzināja, kā uzsākt uzņēmējdarbību, kādi ir mazo uzņēmēju izaicinājumi un kā nodarboties ar to, kas katram ir interesanti. Foto
Publikācija par šo pasākumu Gulbes elektroniskajā laikrakstā Dzirkstele.
Diena aizsākās ar vizīti nelielā siera darbnīcā „MŪ Siers”, kur saimniece Vita Kence izrādīja, kā no piena tiek pagatavots siers. Dalībniekiem bija iespēja nogaršot dažādas siera šķirnes, uzdot jautājumus gan par to, kā top siers, gan arī par to, kā pašiem sākt veidot savu uzņēmumu.
Sarunas par nodarbinātības jautājumiem turpinājās Gulbenes 2.vidusskolā. Projektu koordinatore Dita Grigore kopā ar skolas skolotājiem un skolēniem bija noorganizējusi tikšanos ar Gulbenes uzņēmējiem, aktīviem tuvākās apkaimes cilvēkiem, kuri brīvo laiku pavada interesanti un prot iedvesmot arī citus. Dalībnieki piedalījās radošās nodarbībās un apguva tapošanas, rotu gatavošanas, lellīšu šūšanas iemaņas. Lielu interesi raisīja stāsts par to, kā gatavot sniega kurpes un kā tās izmantot dziļajā sniegā.
Dienu bagātināja ekskursija Gulbenes pilsētā. Gulbenes lepnums ir šaursliežu Bānītis un dzelzceļa stacija, šo vietu apskate sniedza gan jaunus iespaidus, gan arī uzjundīja atmiņas par pagātni.
Īpašs ieguvums bija iespēja tikties ar Gulbenes 2.vidusskolas jauniešiem, pedagogiem un redzēt, kā skola piedāvā plašas iespējas daudzveidīgām aktivitātēm. Pozitīvas emocijas visos radās klausoties jauniešu dziedātajās dziesmās, kuras skanēja visdažādākajās valodās.
Paldies pasākuma organizatoriem par viesmīlīgo uzņemšanu! Pasākums bagātināja ar jaunām idejām par to, kā interesanti pavadīt brīvo laiku, kā mazas idejas pārvērst lielos darbos un kur doties apceļojot Latviju!
Integrācijas programmas ietvaros atlikuši vēl divi interešu klubi Latvijas novados šī gada aprīlī un jūnijā.
2013.gada 28.februārī un 1.martā projekta"Dzīvot Latvijā -3" dalībnieki tika iesaistīti projekta otrā moduļa "Latvijas saimniecība un nodarbinātība" apguvē. Protams, arī šoreiz - ne tikai mācību darbs semināra telpā, bet daudzveidīgas izzinošas aktivitātes šīs tēmas kontekstā: materiāli un prezentācijas par Latvijas saimniecību un nozarēm, ekspertu un informācija un konsultācijas par psiholoģijas, jurisprudences, sociālā atbalsta jautājumiem, kā arī Rīgas domes attīstības departamenta projekta "Atspēriens" piedāvātajām iespējām uzņēmējdarbības atbalstam Rīgā. Dienu noslēdz ekskursija starptautiskajā lidostā "Rīga" - izzinoši un interesanti, profesionālas atbildes uz jautājumiem. Foto.
Nākamais pasākums šī moduļa ietvaros ir ekskursija uz Vidzemes pilsētu Gulbeni 2013.gada 13.martā - tikšanās ar tās iedzīvotājiem un ražotājiem.
13.februārī projekta dalībnieki devās uz Kurzemi, lai iepazītos ar Kuldīgu un tās iedzīvotājiem. Pilsēta, kura ikvienam viesim vasarā piedāvā lieliskas atpūtas un izklaides iespējas, ar savu senatnes šarmu un cilvēku viesmīlību spēj sasildīt arī ziemas salā. Inga un Uldis ir vietējie patrioti, kas ar pilsētas vēstures un kultūras stāstiem un pastāstiem ļauj nepamanīt nemīlīgos laika apstākļus: ... un pēdējais stāsts - Uldis atkārto jau piekto reizi, un mūsu domas ap nosalušajiem kāju pirkstiem atkal sarosās romantiskiem, vēsturiskiem un sacerētiem stāstiem par tirgotājiem un pilsētas iedzīvotājiem, tiltu un Pēteri I, bagātniekiem un viņu mīļotajām.
Tiekam aicināti pusdienās. Vai maz paši latvieši atceramies, kad pēdējo reizi esam sēdušies pie garā viesību galda? Vairāk kā 60 pasākuma dalībnieki sasēdušies līdzās, lai baudītu kurzemnieku ēdienus, stāstus un dziedātu galda dziesmas. Sarunas norit latviešu, krievu un angļu valodās. Tupinājumā dziedāšana, dejošana, aušana, rokdarbi - sarunas un aktivitātes - nezūdoša interese no iebraucēju puses, jo beidzot ir iespēja visu apskatīt, aptaustīt, noskaidrot un izmēģināt. Pēc 5 stundu viesošanās, ļaujoties kuldīdznieku aktivitātēm, projekta dalībnieki brīnās: kāpēc jābrauc prom? mēs paliksim. Foto
Paldies visiem viesmīlīgajiem kuldīdzniekiem (organizatoriem, dejotājiem, dziedātājām, rokdarbniecēm un audējiem) - vienoti solāmies atgriezties!
2013.gada 24. un 25. janvārī notikuši pirmie projekta mācību semināri tēmas "Es Latvijas sabiedrībā" ietvaros. Interese par semināru bija liela, uz tiem ieradās vairāk kā 50 dalībnieki, kas uz dzīvi Latvijā ieradušies no Krievijas, Ukrainas, Baltkrievijas, Kazahstānas, Moldovas, Austrālijas, Amerikas, Japānas u.c. valstīm. Foto
Dalībnieki, kuri integrācijas programmā iesaistījušies atkārtoti, bija priecīgi satikt savus paziņas, draugus, projekta komandu un pasniedzējus, ar prieku atcerējās iepriekšējo pieredzi projektā. Savukārt jaunajiem dalībniekiem bija iespēja iepazīt gan projektā plānotos mācību pasākumus pus gada garumā, gan IAC komandu un pārējos projekta dalībniekus. Šī semināra laikā dalībnieki varēju apgūt mācību materiālus tēmas "Es Latvijas sabiedrībā" ietvaros, noskaidrot aktuālos pilsonības un migrācijas jautājumus, kā arī dienas noslēgumā apmeklēt Latvijas dabas muzeju, kura gidi ļoti izsmeļoši un interesanti iepazīstināja ar Latvijas dabas bagātībām.
Projekta mērķis ir īstenot pasākumus, lai veicinātu Eiropas trešo valstu valstspiederīgo ar dažādu kultūras, reliģijas, valodas un etnisko izcelsmi sekmīgu integrāciju Latvijas un Eiropas sabiedrībā un aktīvu piedalīšanos uzņemošās sabiedrības dzīvē.
Projekta specifiskais mērķis ir nodrošināt efektīvu Eiropas trešo valstu valsts piederīgo (t.sk. īpašo trešo valstu valstspiederīgo grupu) integrāciju uzņemošajā sabiedrībā un piekļuvi pakalpojumiem, 1) aktualizējot kvalitatīvu adaptācijas programmu „Dzīvot Latvijā” par Latvijas vēstures, sociālo un ekonomisko iezīmju, valsts pārvaldes un pamattiesību, kultūras dzīves un valodas jautājumiem; 2) organizējot programmas „Dzīvot Latvijā” apguvi integrācijas kursos (klātienē un neklātienē) un īpašos atbalsta pasākumos (valodas atbalsta klubos un interešu klubos) ar vietējo iedzīvotāju līdzdalību.
Projekta īstenošanas laiks: 2012.gada 18.decembris - 2013.gada 30.jūnijs