Ar visām piecām maņām Latvijas saimniecību un ekonomiku iepazīstot: „Dzīvot Latvijā 4” otrā moduļa apguve

Kā atzina projekta „Dzīvot Latvijā 4” dalībnieki, 2. moduļa „Latvijas ekonomikas un sociālās sistēmas aktualitātes: cilvēka un sabiedrības attīstības un izaugsmes iespējas” bija labs piemērs tam, kā runāt par būtiskām lietām konkrēti un saprotami, izmantojot visas cilvēkam dotās maņas – klausoties, skatoties, taustot, sasmaržojot un izgaršojot Latviju caur tās daudzveidīgajiem darinājumiem.

Semināra laikā dalībnieki iepazina Latvijas ekonomiku, saimniecisko darbību, uzzināja par iedzīvotāju iespējām iesaistīties darba tirgū un to, kā būt gudriem patērētājiem, kuri prot veikt zinošas un veselīgas izvēles, atbalstot vietējos ražotājus un izmantojot daudzveidīgās izzināšanas, atpūtas un izklaides iespējas, kas arī ir daļa no Latvijas tautsaimniecības. Kā atzina dalībnieki, „darba uzsākšana palīdzētu iesaistīties sabiedrībā,” taču ne vienmēr esošā izglītība un darba pieredze konkrētā jomā tiešā veidā izmantojama šeit. Tāpēc viņi saprot, ka aktīvi jāmācās valoda un jādomā arī par citām iespējām, piemēram, sava biznesa uzsākšanu. Šajā ziņā projekta dalībnieki slavē Latviju, atzīstot, ka te administratīvos jautājumus var atrisināt daudz vieglāk un ātrāk; daudz kas paveicams elektroniski. „Latvijas iedzīvotāji nemaz neapzinās, cik viņiem labi,” joko atbraucēji.

Lielu interesi izraisīja SIA „Amber Puzzle” pārstāvju Agitas Šmitiņas un Līgas Griķes stāstījums par to, kā no idejas nokļūt līdz sekmīgam biznesam, neaizmirstot pieminēt, kādas ir ģimenes biznesa labas un bīstamās puses. Izskatās, ka Agitas mērķis – iedrošināt, ka var sekmīgi uzsākt un vadīt biznesu, tika sasniegts, jo jautājumu bija daudz un sarunas pēc semināra negribēja rimties. „Tā bija ļoti iedvesmojoša sieviešu pieredze biznesa veidošanā,” atzina dalībnieces, kurām tāpat kā savulaik Agitai jādomā, kā apvienot rūpes par augošiem bērniem un augošu biznesu.

Vissaldākā otrā moduļa apguves daļa bija iepazīšanās ar šokolādes fabriku „Laima”, kas ir viena no retajām šokolādes ražotnēm Eiropā, kur kakao pupu pārstrādes procesu līdz gatavai šokolādei pilnībā veic paši un vienuviet. „Laimas” vēsture lielā mērā ir arī Latvijas vēsture, un no tās var mācīties, kā iet līdzi laika garam un allaž atjaunoties. Savukārt mūsdienīgais „Laimas” šokolādes muzejs patiesi lika izmantot visas maņas, jo sniedza iespēju ne vien redzēt un dzirdēt, bet arī nogaršot, sasmaržot, aptaustīt un arī fotografēties un par uzdejot. Cenšoties maksimāli pielāgoties projekta dalībnieku vajadzībām, kā arī iespēju robežās iesaistīt Latvijas iepazīšanā visu ģimeni, gan uz semināra mācību, gan prakses daļu allaž gaidīti ir arī dalībnieku bērni, kuri šokolādes muzejs, protams, likās īpaši aizraujošs.

Šī moduļa apguve noslēgsies ar braucienu cauri Vidzemei uz Gulbenes novadu, kur tiksimies ar amatniekiem, mazā biznesa īpašniekiem, skatīsimies, kā mūsdienu cilvēka vajadzībām izmantot vēstures un kultūras pieminekļus, bet pats galvenais – tiksimies ar cilvēkiem, kuri dalīsies savos pieredzes stāstos un, kas zina, kļūs par sadarbības partneriem vai draugiem.

Aija Tūna,

projekta sadarbības, monitoringa un publicitātes aktivitāšu vadītāja

Publicēja: (27/02/2015)

Jaunākais video