Iepazīstam Vidzemi un uzņēmējdarbības iespējas: projekta „Dzīvot Latvijā 4” otrā interešu kluba brauciens

Ar kartēm, pavasara gaidām un labu noskaņojumu bruņojušies IAC projekta „Dzīvot Latvijā 4” dalībnieki 12. marta rītā sakāpa autobusā, lai cauri Vidzemes mežiem, laukiem un pakalniem dotos uz Gulbenes novadu, kur gaidīja tikšanās ar vietējās sabiedrības pārstāvjiem visplašākajā spektrā: skolēniem, skolotājiem, uzņēmējiem, pašvaldības iestāžu darbiniekiem, biedrību pārstāvjiem. Šis brauciens bija daļa no integrācijas programmas 2. moduļa „Latvijas ekonomikas un sociālās sistēmas aktualitātes: cilvēka un sabiedrības attīstības un izaugsmes iespējas” apguves.

Pa ceļam uz Gulbeni braucēji vēroja apkārtni un uzzināja par to, kādas vietas un notikumi varētu būt iekļaujami tālākajā Latvijas izzināšanas plānā: Sigulda un Cēsis ar savu vēsturi un mūsdienu šarmu, Līgatne ar dabas parku, slepeno bunkuru, papīrfabrikas stāstu, Āraiši ar unikālo ezerpili, tad jau aicinošs pagrieziens uz sportisko Smilteni ar tās gardajiem piena produktiem, Lizums ar kāzu muzeju, gotiņām un dimdiņkāpostiem, Velēnas baznīcas majestātiskais skaistums, un nu arī klāt gulbju zeme Gulbene, kuras izzināšana sākās Tūrisma informācijas centrā. Tālāk dodamies uz Vecgulbenes muižu un muzeju, kur viesi ar aizrautību iepazīst novada vēstuli un mākslu ar interaktīvās ekspozīcijas palīdzību. Tādas izglītojošās programmas ir ko vērts, saka dalībnieki, un negribīgi atgriežas autobusā tālākajam ceļam.

Taču nākošais ceļamērķis noteikti ir tā vērts: tās ir Stradu pagasta "Pakalniešu" mājas, kur baudām Latvijas atturīgo pavasara sauli un iepazīstam mīkstā siera gatavošanu un garšas. Izrādās, ka arī tādā nelielā saimniecībā īsta lauku vidē var nodarboties ar uzņēmējdarbību, un klientu saimnieču darinājumiem netrūkst ne tuvākajā apkaimē, ne Rīgā.

Arī dienas otrā puse paskrēja nemanot, viesojoties Gulbenes 2. vidusskolā, kur mūs skolas vestibilā lielie un mazie sagaidīja ar dejas soli, bet tālāk Gulbenes novada amatnieki un uzņēmēji demonstrēja ciemiņiem dažādas prasmes un šo to arī iemācīja radošajās darbnīcās, kurām bija milzīga atsaucība. Īpašu paldies no projekta dalībniekiem izpelnījās ikviens, kurš radīja iespēju gatavot ziepes un lellītes, veidot latvju rakstus, muzicēt, apbrīnot sniega kurpes un darinājumus no koka, rokdarbus, sveces un tā tālāk. Vienlaikus tika risinātas runas par uzņēmējdarbības juridisko administratīvo un praktisko pusi - atklāti un iedvesmojoši.

Tā kā lielākā daļa projekta dalībnieku dzīvo Rīgā un tās apkārtnē, iespēja iepazīt valsti plašāk tiek ļoti atzinīgi vērtēta. „Visi iespaidi bija spilgti,” sacīja dalībnieki, taču tad katrs izceļ ko īpašu - mākslas izstādi, iespēju kaut ko izgatavot pašam, siera ražotnes apmeklējumu, tikšanos ar amatniekiem un to darinājumus, lauku fermas iepazīšanu, rokdabu izstādi, tautas daiļamatniecības iepazīšanu muzejā, Jūlija Madernieka izstādi, mēbeļu kolekciju muzejā, tautas dejas skolā un tā tālāk, bet pāri visam - „ļoti viesmīlīgi un radoši cilvēki”.

Brauciena izvērtējumos uzrakstīto var apkopot pavisam īsi: „Viss bija jauki, garšīgi, izzinoši un radoši. Gribam vēl.” Vēl noteikti būs, jo jau aprīlī 3. moduļa apguves ietvaros dosimies tālāk Latvijas dzīlēs, lai atklātu jaunus pārsteigumus.

Aija Tūna,

projekta sadarbības, monitoringa un publicitātes aktivitāšu vadītāja

Publicēja: ()