Integrācijas programmas 4. modulis: iepazīstam vēsturi, kultūru un tradīcijas

IAC īstenotās integrācijas programma „Dzīvot Latvijā” tuvojas noslēgumam, tāpēc 4. modulis „Latvijas vēsture, kultūra un tradīcijas: vienoti daudzveidībā” veidots tā, ka tas zināmā mērā apkopo iepriekš apgūtās zināšanas un pieredzi un mudina projekta dalībniekus tālāk izzināt Latviju, pievienojot arī savu devumu kopējai attīstībai. Savdabīga testa veidā uzdodot jautājumus par līdz šim pārrunāto, ar prieku konstatējām, ka daļa projekta dalībnieku vairs negaida tulkojumu, bet atbild uzreiz, tā skaidri demonstrējot, ka latviešu valodas prasme uzlabojusies un, kā ne reizi izteikušies paši projekta dalībnieki, atmosfēra ir draudzīga un rosinoša un nav jābaidās arī kļūdīties. Atskatoties uz Latvijas vēsturi, varam vilkt paralēles arī ar pašu acīm redzēto – gan Beverīnas novadā, gan Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā, gan citviet.

Tuvojoties vasarai, aktuālāki kļūst jautājumi par bērnu un skolēnu nometnēm, kurās atpūta apvienota ar attīstību un izziņu, tāpēc 4. seminārā kā īpašā tēma iekļauta tikšanās ar Māru Vilciņu, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Sporta un interešu izglītības iestāžu nodaļas vadītāju, kura pastāstīja gan par interešu izglītības sistēmu kopumā, gan konkrētiem piedāvājumiem šai vasarai un nākamajam mācību gadam.

Šajā laikā tiek plānoti arī atpūtas un Latvijas iepazīšanas maršruti kopā ar ģimenēm, draugiem un viesiem, tāpēc seminārā notika neklātienes iepazīšanās ar plašu un dažādām gaumēm atbilstošu piedāvājumu klāstu, sākot ar Tautas lietišķās mākslas gadatirgu Brīvdabas muzejā, Positivus festivālu Salacgrīvā un Zāļu tirgu Rīgas Doma laukumā Līgo svētku ieskaņā, Dārza svētkiem Rundāles pilī, Cēsu pils viduslaiku dienām un Siguldas opermūzikas svētkiem, un turpinot ar tādiem varbūt mazāk zināmiem, bet ne mazāk skaistiem notikumiem kā Gaujas plostnieku svētkiem Strenčos, Peoniju svētki Kalsnavas arborētumā un citiem. Spriežot pēc ieinteresētās klausīšanās un daudzajiem jautājumiem, tēma bija patiesi aktuāla.

Interešu kluba ietvaros šoreiz atkal īpašs piedāvājums: iespēja pabūt Kr. Barona muzejā, lai iepazītos ar šī izcilā cilvēka dzīvi un darbu un muzeju, kā arī 20. gs. pirmās puses atmosfērā ļautos latviešu folkloras iepazīšanai un piedalītos radošās darbnīcās, pateicoties muzeja darbinieku atsaucībai un entuziasmam. Rūtas Kārkliņas un Andra Ērgļa stāstījums par Kr. Barona dzīvi un darbu, muzeja tapšanu un darbību apliecina, ka vēsture ir tik dzīva, cik lielā mērā tā sasaucas ar šodienas cilvēku dzīvi un vērtību izpratni. Kr. Barona un viņa laikabiedru dzīve veido īpašas saiknes ar šodien pasaule notiekošo: dzīvošanu un strādāšanu dažādās valstīs, saikņu uzturēšanu ar savu dzimteni un kultūru, dažādības kā vērtības saskatīšanu un tiltu veidošanu starp cilvēkiem un kultūrām.

Īpaši jauka radošo darbnīcu daļa bija tā, kurā kopā ar folkloristiem Andri un Līgu lieli un mazi projekta dalībnieki ar mūziku, dziesmām un rotaļām izgāja latviešu gada ritējumu, arī paši iemēģinot gan muzicēšanu, gan dancošanu.

Zīmīgi, ka viesošanās muzejā notika Muzeju nakts priekšvakarā, tāpēc iespējams, ka sarunas, kas negribēja un negribēja rimties, tika turpinātas Muzeju nakts ietvaros. Jā, un viena no semināra dienām bija Krišjāņu vārda diena – vēl viena iespēja veidot saiknes ar latviešu tradīcijām, kas dzīvo mūsdienīgu dzīvi. Tā vēsture dzīvo mūsdienās, un mēs ar saviem darbiem un attieksmēm veidojam vēsturi, par ko spriedīs nākamās paaudzes.

Publicēja: (15/05/2015)

Jaunākais video